УАМІ

 

Новини Останні новини Відкритий лист Президенту України від представників української музичної індустріі з приводу позбавлення Української ліги музичних прав статусу уповноваженої організації колективного управління

Останні новини

Рік:  2007 / 2008 / 2009 / 2010 / 2011 / 2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016 / 2017 / 2018 / 2019 / 2020

Відкритий лист Президенту України від представників української музичної індустріі з приводу позбавлення Української ліги музичних прав статусу уповноваженої організації колективного управління

25.06.2012 14:56

Представники музичної індустрії України - артисти, музичні продюсери, керівники звукозаписуючих компаній - надіслали до Президента колективний лист з приводу того, що ОП «Українська ліга музичних прав» (УЛМП) було позбавлено статусу уповноваженої організації колективного управління.

Нижче наводиться текст листа: 

 

"Президенту України В.Януковичу

Копія: Міністру освіти і науки, молоді та спорту Д.Табачнику

Голові Державної служби інтелектуальної власності М.Паладію

 

Вельмишановний Вікторе Федоровичу,

Ми, представники української музичної індустрії – артисти, музичні продюсери, керівники звукозаписуючих компаній – надзвичайно стурбовані звісткою про те, що ОП «Українська ліга музичних прав» (УЛМП) було позбавлено статусу уповноваженої організації колективного управління щодо збору і розподілу винагороди (роялті) за використання фонограм, відеограм, опублікованих з комерційною метою, та зафіксованих в них виконань, шляхом публічного виконання та публічної демонстрації.

Таке рішення було прийнято 14.05.20012 року тимчасово виконуючим обов’язки голови Державної Служби інтелектуальної власності Яновим О.В., і формальною підставою для цього стала нібито невідповідність діяльності УЛМП положенням чинного законодавства у сфері авторського права і суміжних прав, зокрема, щодо здійснення розподілу винагороди (роялті). В обґрунтуванні вказується та те, що розподіл повинен відбуватися за індивідуальними звітами кожного користувача (кожного з тисяч ресторанів, барів, кафе, готелів, тощо), без використання звітів телерадіомовників. Таке обґрунтування є лише приводом, адже порядок розподілу винагороди УЛМП повністю відповідає як чинному законодавству України, так і міжнародній практиці. А от запропонована паном Яновим схема розподілу не є можливою на практиці, і в жодній країні світу не застосовується. Більше того, розподіл винагороди на підставі індивідуального звіту кожного користувача потребуватиме настільки значних людських та матеріальних ресурсів, що фактично всі надходження зі сфери колективного управління будуть витрачатися на розподілення зібраної винагороди. Більше того, ведення звітності кожним користувачем потребуватиме від них додаткових витрат на оплату праці окремого співробітника, який буде скрупульозно занотовувати кожну використану фонограму і кількість таких використань. І насамкінець, запропонована паном Яновим схема створює широке поле для зловживань і корупції – адже надає можливість «в ручному режимі» впливати на перелік фонограм, що потраплятимуть у звіти користувачів, оскільки (на відміну від звітів телерадіомовників) правдивість наданих відомостей неможливо перевірити.

Особливої уваги потребує аналіз процедури прийняття одноосібного рішення т.в.о. голови Держслужби Янова О.В. про позбавлення УЛМП статусу уповноваженої. Зокрема,

1. Рішення про анулювання Свідоцтва про визначення УЛМП уповноваженою організацією колективного управління прийнято без проведення перевірки діяльності УЛМП службовими особами Держслужби, відповідальними за контроль за дотриманням законодавства про авторське право і суміжні права – державними інспекторами з питань інтелектуальної власності – а прийнято на підставі листа іншого органу державної влади.

2. Не було враховано, що розподіл винагороди здійснюється УЛМП чітко згідно з Положенням про розподіл винагороди, яке подавалось у Державний департамент інтелектуальної власності МОН України – правопопередник Державної служби інтелектуальної власності України до визначення УЛМП уповноваженою. Це положення знаходилось у Держслужбі, яка не мала до цього Положення жодних претензій.

3. Рішення про визначення УЛМП уповноваженою організацією колективного управління оскаржувалось в судах, зокрема з підстав невідповідності положення про розподіл винагороди вимогам чинного законодавства. І суд постановив, що Положення про розподіл винагороди УЛМП відповідає вимогам закону.

Звертаємо Вашу увагу на те, що УЛМП має повну підтримку звукозаписуючої індустрії з моменту створення у 2003 році. Завдяки чіткому дотриманню міжнародних принципів діяльності (включаючи прозорість, справедливий розподіл і виплату винагороди), ця організація отримала мандат довіри більшості артистів і продюсерів у нашій країні, а також підтримку Міжнародної Федерації Фонографічної Індустрії (IFPI). IFPI є міжнародним об’єднанням, що представляє звукозаписувальну індустрію у всьому світі та налічує більше 1400 компаній-членів у 66 країнах, а також має партнерські організації у 45 країнах. Серед членів IFPI є вітчизняні компанії, яким на території України передано права на каталоги зарубіжних виконавців, наприклад, Universal Music (Elton John, Lady Gaga, Eminem, Sting, Rihanna, Bon Jovy, Black Eyed Peas та інші), Sony Music (Michael Jackson, Sade, AC/DC, Pink та інші), Warner Music (Сhris Rea, Phil Collins, Linkin Park, Muse, James Blunt, інші) та EMI Music (The Beatles, Pink Floyd, Katy Perry, David Guetta, Kylie Minogue та інші).

Більше того, найбільш впливова міжнародна організація у сфері інтелектуальної власності, Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA), у цьогорічному звіті до Уряду США щодо «Спеціального списку 301» зазначає, що УЛМП «легітимно представляють більше 80% українського та міжнародного музичного репертуару. Вони були правильно акредитовані Державним департаментом інтелектуальної власності. І не зважаючи на всілякі спроби не репрезентативних організацій відмінити результати акредитації (вже протягом двох років), IIPA підтримує цю акредитацію…»

Вітчизняні правовласники, переважна більшість яких об’єднані у Громадську організацію «Коаліція виконавців і продюсерів України, також відчули збільшення доходів від сфери публічного виконання тільки після визначення УЛМП уповноваженою організацію, адже зростання зборів за останні роки сягало 50-100%. Коаліція об’єднує українських правовласників на музичний репертуар, членами її стали такі загальновідомі кожному пересічному українцю імена як Руслана, Андрій Данилко, Ірина Білик, Таїсія Повалій, Ані Лорак, Віктор Павлік, Тіна Кароль, Олег Скрипка, Андрій Кузьменко-«Скрябін», Альона Вінницька, Марія Бурмака, «Друга Ріка», Гайтана, «НеАнгели», «СКАЙ», «ТНМК», «Мандри», «Бумбокс», «Тартак», «Авіатор», «Нікіта», «Алібі», «Моторрола», «Армія», «Dazzle Dreams», Віталій Козловський, Ольга Горбачова, Едуард Клім, Ігор Ліхута, Юрій Нікітін, Ігор Кондратюк та багато інших.

Як національну, так і міжнародну музичну спільноту обурює той факт, що створена нами та підконтрольна нам організація, функція якої полягає у роботі з користувачами, змушена постійно стикатися з процедурними викликами її статусу в якості легального представника фонографічної індустрії і витрачати час і ресурси на доведення своєї легітимності.

Ми хочемо підкреслити, що вищевказане рішення Державної служби інтелектуальної власності призводить до ситуації, коли де-факто на території України немає жодної уповноваженої організації колективного управління у сфері публічного виконання музичних фонограм і зафіксованих у них виконань, що завдає нищівного удару законним інтересам всіх суб’єктів, задіяних у створенні музики, як українських, так і зарубіжних. Такий розвиток подій неминуче вплине на подальше погіршення інвестиційного клімату в Україні та рішення Уряду США щодо застосування економічних санкцій по відношенню до нашої країни (нагадаємо, що 30 квітня Офіс Торгівельного Представника США погіршив статус України у «Списку 301» щодо дотримання прав інтелектуальної власності).

З огляду на вищевказане просимо Вас невідкладно втрутитися у ситуацію і забезпечити:

1. Скасування Рішення №3-7/3450 від 14.05.2012 Державної служби інтелектуальної власності України.

2. Проведення службового розслідування щодо дій посадових осіб, зокрема, Янова О.В., з притягненням до дисциплінарної або іншої відповідальності згідно з чинним законодавством України."

 

Якщо Ви підтримуєте це звернення представників музичної індустрії України, будь-ласка, надішліть повідомлення "Підтримую", вказавши свої ім'я та прізвище, на нашу електронну адресу: office@uami.org.ua

  

← Повернутися до списку новин

Версія для друку

 

 

УАМІ © 2007—2011
Зроблено в b17
Тел./факс
+38 (044) 287–28–30